ABD 1960’dan Beri Uzaylıları Araştırıyor!! SETI Projesi ile İstenen Ne?

0 20

SETI sonumuz mu olacak, geleceğimiz mi??

SETI İlk Değil!

Hatırlarsanız, Nicola Tesla’nın dünya dışı yaşam formları ile iletişime geçmek için radyo sinyallerini kullandığını önceki yazılarımızda söylemiştik. Hatta Nicola Tesla’nın yanında çalışan bir asistan, Tesla’nın radyo sinyallerini anlamlandırdığını ve uzaylılar ile bir çeşit iletişim kanalı açtığını da iddia etmişti ancak bu iddiaların doğruluğuna dair hiçbir kanıt bulunamamıştı.

Tesla radyo sinyallerini kullanarak uzaylı yaşamına kanıt buldu mu ya da onlarla iletişime geçebildi mi bilinmez ama uzaydaki sinyalleri dinlemek ve anlamlandırmaya çalışmak, günümüzde bile uzaylı araştırmalarında tercih edilen bir yöntem. Eğer yıldızlar arası bir medeniyet varsa ve henüz bizden haberdar değilse, kendileri bize ulaşamasa bile yaydıkları sinyaller ulaşabilir. Hatta Stephan Hawking bu konu ile ilgili kötümser bir yaklaşımda bile bulunmuş ve uzaydan alınan hiçbir sinyale olumlu ya da olumsuz cevap vermemiz gerektiğini söylemişti. Çünkü o da uzaydan alabileceğimiz sinyallerin, avcının kullandığı yanıltıcı ses cihazları gibi işleyebileceğini ve sonunda uzaylılar tarafından istila edileceğimizi düşünüyordu. En azından bu duruma ihtimal veriyordu. ( İstila hakkında uzunca bir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)

Sinyal

Uzaylılara Çok Yakın…

SETI, 1960’lı yılların başında başlatılmış bir projedir. Projenin tam anlamıyla araştırmalara başlaması ve uzayı dinlemesi, 1971 yılında NASA’nın bu projeyi üstlenmesiyle başlamıştır. Projenin amacı uzaydaki sinyalleri dinlemek ve doğa üstü sinyallerle karşılaşılırsa bu sinyalleri inceleyip başka canlılara ait olup olmadığına karar vermektir.

2011 yılında kaynak yetersizliği sebebiyle askıya alınan proje, 2012 yılında yeniden faaliyete geçmiştir ve günümüzde de dünya dışı zeki yaşam araştırmalarına devam etmektedir.

SETI projesi ile istenen şey tam olarak dünya dışı yaşam ile iletişim ve etkileşimdir. SETI projesinin amacı dünya dışı sinyalleri inceleyip bunları değerlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda incelenen sinyallerin zeki canlılara ait olması durumunda karşı sinyal göndermeyi de hedefliyor. Karşı sinyal örneğini zaten Tesla ile vermiştik. Şu an insanoğlunun Güneş Sistemi dışına nesne göndermesi oldukça güç. Daha önceden bunu Voyager ile başardık ancak Voyager’in bile görev süresi oldukça uzundu ve başarısız olma ihtimali vardı. Güneş Sistemi dışına uydu ya da başka bir nesne göndermek bu kadar zorken, sinyal göndermek çok daha kolay. Aynı şekilde sinyal almak da.

SETI Anteni

Bu sebeple, SETI projesi günümüzdeki en önemli dünya dışı yaşam araştırma projelerinden birisi olarak görülüyor.

Sizce istila yazımızdaki gibi bu tür projeler bize bela mı olacak, yoksa insanoğlunu başka bir medeniyet seviyesine mi taşıyacak? Yorumlarda görüşlerinizi bekliyoruz…

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku