Bilgisayar Mühendisi ile Yazılım Mühendisi arasındaki farklar

0 93

Yavaş yavaş tercih dönemi yaklaşmakta ve bu yazımızda ” Bilgisayar mühendisi mi yoksa yazılım mühendisi mi olmalıyım ?” diyen üniversite adaylarına yardımcı olacak bir içerik hazırladık.

Ama öncelikli olarak en temelden başlayalım :

1) Kod yazabilir miyim ?

Kod yazmayı genel anlamda kolaylaştıracak en önemli faktör İngilizce diline hakim olmanızdır. Bunun başlıca sebebi kodların İngilizce olarak yazılması kadar İngilizce kaynak sayısının Türkçe kaynak sayısından kat be kat fazla olması diyebiliriz. İngilizce ile sorunlarınız var ise yine dert değil çünkü üniversitede 1 sene kadar hazırlık okuyacaksınız ama o 1 sene içerisinde İngilizce ile problemlerinizi çözmeniz gerekmekte.

Bunun dışında genel olarak, kendine inanan ve bunun için çabalayan her insan kod yazmayı öğrenebilir.

2) Saatlerce kod yazabilir miyim ?

Bu mesleği seçmek istiyorsanız kendinize bu soruyu sormanız gerekmekte. Saatlerce oturup bilgisayar başında kod yazmanız gerekecek. Yazdığınız kodlarda hata çıkacak ve sinirleneceksiniz. Temel olarak bunları kaldırabilirim diyorsanız bu mesleği seçmenizin önünde pek bir engel kalmıyor.

Ofiste bütün gün oturmak

3) Yazılım Mühendisi ne yapar ?

Yazılım mühendisleri, adından da belli olduğu üzere yazılım üretirler. Bu bir websitesi yazılımı da olabilir bir market kasası yazılımı da. Yazılım mühendisleri freelence bir şekilde herhangi bir şirketten bağımsız yazılımlarını satarak para kazanabilecekleri gibi bir şirket bünyesinde de iş bulabilir.

4) Bilgisayar Mühendisi ne yapar ?

Bilgisayar mühendisi, yazılım mühendislerinin yapabildiği her şeyi yapabilir. Temelde yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliğinin alt dalıdır. Bir bilgisayar mühendisi bilgisayar nedir nasıl çalışır, bileşenleri nedir nasıl çalışır üzerine dersler görür ve yapay zeka gibi gelişmiş yazılımlar üzerine çalışır. Bir bilgisayar mühendisi, bir robot için devre geliştirip bunu yazılım ile destekleyebilecek düzeyde bilgiye sahip iken bir yazılımcı sadece yazılım üzerine ders alır. Bir bilgisayar mühendisi, bir yazılım mühendisinin yerine işe girebilir fakat bir yazılım mühendisi , bilgisayarcı yerine işe giremez. Şunu da unutmayın ki bir bilgisayar mühendisinin matematiği iyi olmak zorundadır.

5) Hangisini tercih etmeliyim ?

Bu sorunun cevabı tamamen size ve yaptığınız sıralamaya bağlı. Yukarıda bilgisayar mühendisliği çok cazip ve hoş gözüküyor olabilir fakat bir bilgisayar mühendisi olmak tahmin ettiğinizden çok daha zor. Bilgisayar mühendislerinin önünde uzun ve yorucu bir yol var. Eğer gerçekten bu işin zorluklarına katlanabilecek iseniz bilgisayar mühendisliğini tercih edin. Unutmayalım ki iki bölümde de iş olanakları çok fazla ve bu sektör çalışana ihtiyaç duyan, çok hızlı büyüyen bir sektör. O yüzden iki bölümde de başarılı olma ihtimaliniz var.

6) Üniversite önemli mi ?

Her meslekte iyi bir üniversiteye gitmek büyük bir önde başlangıçtır aslında. Fakat bu meslekte üniversite ne kadar önemli olsa da diğer mesleklere kıyasla daha az önemlidir. Nedeni ise basit; bu meslekte kendine ne kadar bilgi katarsan, ne kadar kendini geliştirirsen ve ne kadar çok şey öğrenirsen o kadar çok iş olanağı artmakta. Kısaca bu meslekte başarınız, kendinizi geliştirmeniz ile doğru orantılıdır. Kendimi geliştirebilen insan için üniversite o kadar önemli bir detay değildir.

Umarız aklınızda fikir oluşmasına yetecek kadar bilgi sağlamışızdır. Bu konu hakkında sorularınız var ise yorumlar kısmından bize yöneltebilirsiniz. Ve umarız ki gönlünüzce bir yer kazanırsınız. 😊

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku