Bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gerekenler

0 48

Bilgisayarlar iş ve ev alanında vazgeçilmez araçlardır. Kimi işi için bilgisayar kullanır, kimi bir şeyler izlemek için kimi de oyun oynamak için. Sonuç olarak herkes bilgisayarı farklı bir amaç doğrultusunda kullanır dolayısıyla toplamaları gereken bilgisayar farklıdır.

Size ne lazım ?

Bilgisayarı kullanma amacınız doğrultusunda bir bilgisayar toplamanız mantıklı bir seçim olacaktır.

Eğer ben oyuncuyum diyorsanız;

Bu noktada ekran kartı önemli bir değere sahip. Tabi bu noktada ekran kartına yetebilecek güçte bir işlemci ve PSU seçmeniz gerekmekte. Dönem oyunları için 16 GB bir RAM yeterli olacaktır. (Unutmayın ki ne kadar yüksek MHZ RAM o kadar fazla performans.) Tabi 16 GB RAM derken günümüz oyunlarını ele alıyoruz. Bu makaleyi ileri yıllarda okuyorsanız o zamanın oyunlarına göre RAM seçimi yapmak mantıklı olacaktır.

Bilgisayar için GTX 1650 Ekran Kartı

Eğer ben iş amaçlı kullanacağım diyorsanız;

Tabi bu noktada işlemci ve RAM‘i daha da güçlendirmek gerek. Yaptığınız işin ağırlığına göre bir seçim yapmanız gerekmekte. Ayrıca 3D çizim programları, 3D oyun motorları gibi programlar işinizin bir parçası ise ekran kartını da yüksek tutmayı unutmayın.

Ne işim var benim bunlarla film izler İnternet’te dolaşırım diyorsanız;

Bu noktada İnternet’te dolaşırken kasmalar olmaması için RAM‘i en az 8 GB tutmakta fayda var. Neden diye soracak olursanız Google Chrome tarayıcısı tam bir RAM canavarı. Ayrıca yüksek RAM videolar izlerken oluşabilecek kasmaların önüne de geçer. İşlemci olarak başlangıç seviyesinde bir şeyler seçebilir, ekran kartı noktasında ise temel işlevleri görecek basit bir kart seçebilirsiniz.

En önemli nokta: Uyumluluk

Bilgisayar toplarken uyumlu parçalar seçmezseniz, parçalar çalışmayacak ve bilgisayar açılmayacaktır. Bir DDR4 bilgisayara, DDR3 bilgisayar parçası takamazsınız. Temel olarak AMD ile Intel adında iki farklı işlemci var. AMD işlemcileri için bir AMD ana kart kullanmanız gerekirken, Intel işlemcileri için bir Intel ana kart kullanmanız gerekmekte.

Bir diğer önemli uyumluluk noktası ise; bütün RAM‘ler aynı frekansta olmak zorunda. Örneğin bir RAM 3000 Mhz iken diğer RAM 2500 Mhz ise RAM’ler çalışmayacak ve bilgisayar açılmayacaktır.

Yeterli Güç

Eğer güçlü bir bilgisayar toplamak istiyorsanız, düşük bir güç kaynağı sisteminizi beslemeye yetmeyecektir. Normal bir bilgisayar için 250 WATT yeterli olabilecek iken yüksek sistemlerde bu ihtiyaç 600 WATT‘lara kadar çıkabilir. Ayrıca güç kaynağı deyip geçmemek lazım, kaliteli ve sertifikalı bir güç kaynağı almak bilgisayar sağlığı açısından çok daha iyi olacaktır. İşlemci ve ana karta yeterince güç sağladığınızdan emin olun.

İkinci El Almak

Güvenemeyeceğiniz birinden ikinci el ekran kartı almak pek mantıklı olmayacaktır. Ekran kartları yaz aylarından uzun süreli yüksek sıcaklıklarda çalıştırılması durumunda bozulabilir. Hatta bu çok çok yaygın yaşanan bir sorundur. Bazen bu kartlar bir ısıtıcı ile “fırınlama” tekniği uygulanarak tekrar çalışır hale getirilir. Fakat bu noktada ekran kartının yakın süre içerisinde bozulması yüksek ihtimalli bir durum olmaktadır. Yani ikinci el ekran kartı alırken, sizden önceki sahibinin ekran kartını nasıl kullandığını ve “fırınlama” yapıp yapmadığını bilmeniz zor olduğundan; ekran kartını ikinci el almayı tavsiye etmiyoruz.

Diğer yandan işlemciler kolay kolay bozulan şeyler değildir. Test ettiğiniz, ve işlemci pinlerinde sıkıntı olmadığı sürece satın alınabilecek bir parçadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku