Cornell Not Tutma Tekniği İle Başarılara Koşun (Denendi!)

0 26

Not Tutmak Neden Önemli?

Unutmayın! Not tutmak sadece okulda değil, her yerde önemlidir. Aslında gündelik hayatımızda sıkça not tutma gereksiniminde bulunuruz. Bir şeyleri sadece dinleyerek öğrenmek ve akılda tutmak gerçekten zor.Bu katılmış olduğunuz bir konferans ya da araştırma yapmakta olduğunuz bir konu hakkında olabilir. Ya da en basitinden alışveriş sepetinizi dolduracak ürünler…

Türkiye’de ortaöğretim zorunlu olduğu için lise eğitimi alan çocukların oranı oldukça fazla. Ama gelin görün ki, lise öğretimini başarı ile bitirmek oldukça güç bir iş.  Birçok öğrenci, derste aldığı eğitimi yeterli bulmayarak alternatif eğitim yollarına başvuruyor. Bunun en büyük sebebi ise, derse tam verimle katılamıyor olmamız. Ancak şimdi anlatacağım not tutma yöntemi ile, hem derse daha çok katılacaksınız, hem de eve geldiğinizde çok daha düzenli ve tutarlı defterlerle karşılaşacaksınız.

Cornell Not Yöntemi Hedef Kitlesi Ve Kullanım Amacı

İsmini ABD’ deki Cornell Üniversitesi’nden alan Cornell not tutma yöntemi,  Cornell Üniversitesi’nde profesörlük yapan Walter Pauk tarafından  geliştirilmiştir. Asıl amacı, not tutarken çalışılan/anlatılan konudan düşmemek ve aktif bir şekilde derse devam etmektir. Özellikle üniversite öğrencileri için oldukça kullanışlıdır. Bunun yanı sıra, aktif dinleme gerektiren her yerde büyük bir kolaylık sağlar.

Cornell Not Yöntemi İle Nasıl Not Tutulur?

Öncelikle, sayfanızı resimde belirtildiği gibi üç parçaya bölün.

1 Numaralı bölmede belki kısa ama iş bitirici notlarınız olmalıdır. Bu tarz kelime ya da cümleler, sık vurgulananlardan seçilebilir. Asıl notlar buraya alınmalıdır. Ancak unutmayın! Her duyduğunuzu yazmak, sizin için uygun not tutma yöntemi olmayabilir.

2 Numaralı bölüm ise anahtar kelime dediğimiz, kritik kelimeleri yazmanız gereken yerdir.Bu kelimeler, Meb kitaplarındaki temel kavramlar, öğretmen/ eğitmeninizin sık sık kullandığı kelimeler ve ya kısaltmalar olabilir.

3 Numaralı kısım ise, ders işlendikten hemen sonra, kısa bir şekilde dersten anladıklarınızı aktarmanız gereken kısımdır. Bu kısımda öğretmen sizsiniz. Tamamıyla kendi anladıklarınızı, kendi sözcüklerinizle ifade etmelisiniz. Unutmayın! Bir şeyi başkasına anlatabiliyorsanız, o şeyi öğrenmişsiniz demektir. İlk önce kendinize anlatmayı deneyin ve hata yapmaktan kaçınmayın. Yaptığınız yanlışlar, doğruların aklınızda daha çok yer edinmesini sağlar.

Pişman Olmayacaksınız!

Bu tekniği biraz uygulayıp alıştıktan sonra, artık derslerinizde daha aktif olduğunuzu hissedeceksiniz. Eğer sizde bir etki yapmazsa suç sizde değil. Kendinizi kötü hissetmeyin. Herkesin öğrenme şekli ve yolu farklıdır. Ancak siz, deneme yanılma yoluyla kendinize en doğru not yöntemini bulabilir ve notlarınızda kendi sisteminizi kurabilirsiniz. Bu süreçte verebileceğim en büyük öneri şudur ki, öğretmenin ağzından çıkanları harfi harfine yazmak, iyi not tutmak demek değildir! Öğretmenlerimiz bize bunca yıldır bunu öğütlese de en iyi yol, size en uygun olan yoldur.

Eğer bu yöntemi denerseniz, sonuçları yorumlarda paylaşmayı unutmayın! Ayrıca siz hangi metodları kullanıyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Ayrıca, “Ders çalışırken müzik dinlenir mi?” sorusunu soranlar için, Mozart Etkisi’ni anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Hepinize başarılar dilerim.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku