Covid-19 Aşı Yarışında Büyük Gelişme! Pfizer Güvenilir mi?

0 77

Buraya Kadar Nasıl Geldik?

2020 yılını en çok etkileyen olay şüphesiz covid-19 salgını. Çin’deki bir hayvan pazarından insanlara bulaştığı düşünülen bu virüs, kısa bir zamanda tüm dünyaya yayıldı ve birçok insanın ölümüne sebep oldu. Covid-19 virüsünün insandan insana bulaştığı bilinse de birçok ülke gerekli tedbirleri alamadı ya da toplum önlemlere uymadı. Bunun sonucunda ABD başta olmak üzere birçok ülkede ciddi sağlık sorunları yaşandı. ABD’de 11 milyona yakın kişiye covid-19 tanısı konurken, 250 bine yakın kişi covid-19 sebebi ile hayatını kaybetti. Hindistan, Brezilya, Fransa ve Rusya’nın takip ettiği listede Türkiye 25. sırada. Ülkemizde şu ana kadar toplam 405 bine yakın kişiye covid-19 tanısı konurken, 11.300 civarında vatandaşımız hayatını kaybetti. Ve tüm ülkeler aşı çalışmaları için yarışa başladı. (13 Kasım 2020 tarihli verilere göre)

Salgın Asya’dan Avrupa’ya sıçradığı zaman tüm ülkeler belirli önlemler almıştı ve sosyal mesafeyi kısıtlayıcı kurallar koymuştu. Türkiye’de ise maske zorunluluğu ve sokağa çıkma yasağı gibi önlemler alınmıştı.

İnsanlar covid-19 ile tanıştığından beri en çok merak edilen soru, salgının bitmesini sağlayacak aşının ne zaman bulunacağıydı. Gerek ülkemizde gerek diğer dünya ülkelerinde birçok tedavi yolu denendi ve birçok aşı denemesinde bulunuldu. Hatta Türkiye, aşıların insanlar üzerinde denendiği ülkelerden birisi oldu. Ancak beklenen o etkili aşı bir türlü geliştirilememişti.

Artık Daha Güçlü Bir Aşı Var!

Covid-19 dan korunmak için elbette çok şey yapabiliriz. Sosyal mesafeyi korumak alabileceğimiz en kolay ve en etkili yöntem. Maske kullanarak ve eldiven takarak ya da el dezenfektanları kullanarak da covid-19 riskimizi daha da aza indirebiliriz.

Ancak tabi ki de bu önlemler covid-19 salgınını birden bitirmeyecek. Her ne yaparsak yapalım, eğer virüs çoğu insana bulaşmazsa ve toplum bağışıklığı kazanılmazsa, covid-19 salgınını bitirebilecek ve bizi eski yaşamlarımıza döndürebilecek en önemli silahımız aşılar. Bu yüzden ülkeler ve üreticiler, aşıyı ilk bulan olabilmek için yarışa girdi. Aşıyı ilk bulan olmanın getirdiği ekonomik güç de bu durumun sebeplerinden birisi elbette.

Türk Çift Başrolde!

Pfizer ve Biontech şirketlerinin ürettikleri aşının yüzde doksan üstünde etkili olduğunu açıklamasıyla dünya çapında ses getirdi. Başta Amerika Birleşik Devletleri 100 milyon adet aşı siparişi verirken, Almanya öncülüğünde Avrupa Birliği 300 milyon adet aşı siparişi verdi. Ki bu da aşının güvenilebilir olduğunun göstergelerinden birisi.

Aşının bulunmasındaki en önemli isimler Türk çift Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci. Elbette bu durumun getirdiği durumlardan birisi de Türkiye’nin aşıdan ne zaman ve ne kadar paylaşacağı konusu. Prof. Dr. Şahin, aşının 2021 yılının ilk üç ayında Türkiye’ye getirilebileceğini ve Türkiye için de yeterince aşı ayırmayı istediklerini belirtti.

Aşının geliştirilmesindeki önemli iki isim. Özlem Türeci ve Uğur Şahin.

Aşı Gerçekten Güvenilir mi?

An itibariyle üretilen en güçlü aşı bahsettiğimiz Türk çiftin ürettiği aşı. Ancak kendilerinin de belirttiği gibi aşı yüzde yüz değil, yüzde doksan koruma sağlıyor. Yani aşıyı vurunan kişinin hala covid-19 riski var. Ayrıca aşının ne kadar süreliğine etki ettiği henüz kesin değil. Öngörüler, aşının bir yıl boyunca koruma sağlayabieceği yönünde. Ne yazık ki bu covid-19 salgınını birden ortadan kaldırmaya yetmiyor. Çünkü aşının saklanması ve buna bağlı olarak da taşınması oldukça zor. Aşının tüm insanlara ulaşması yıllar alabilir. Yani eski hayatımıza dönmek için acele etmeye gerek yok. Alacağımız önlemler, aşı bizlere ulaşana kadar oldukça önemli. Bu noktada yanılgıya düşmemeli ve aşıya ulaşsak bile tedbiri elden bırakmamalıyız.

Aşı tutan doktor.

Pfizer’in yayınladığı son gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku