DÜNYA DIŞI YAŞAM FORMLARI-1: Tüm İhtimaller

0 90

Olasılıklar

Yazıya başlamadan önce, kişisel bir düşünce olarak dünya dışı zeki yaşam formlarının varlığına inandığımı söylemek istiyorum. Dikkat edin! Zeki yaşam diyorum. Uzayda bakteri benzeri canlılar olduğu zaten yıllardır düşünülüyor. Ancak yıllardır gizemini koruyan ve birçok tartışmaya konu olan, varlığından bir türlü yüzde yüz emin olunamayan, zeki ve forma sahip olanlar.

Ancak bu yazıda objektiflik sınırımı aşmayacağım ve var olma ve olmama olasılıklarını yüzde elli olarak düşüneceğim. Yani bu yazı için, yüzde elli varlar, yüzde elli yoklar.

Ya Varlarsa?

Var olma ihtimalini ele alırsak, şöyle bir değerlendirmede bulunabiliriz. Eğer bizim düşündüğümüz anlamıyla dünya dışı zeki yaşam formları varsa, bizden oldukça gelişmiş bir uygarlığa sahipler. Aynı şekilde teknolojileri, şu anda anlayamayacağımız bir şekilde.

Bu da bize gösteriyor ki, eğer varsalar, bizden daha üstün oldukları için, bize iyiyi ya da kötüyü getirebilirler. Şöyle düşünün. Avrupalılar gelişmiş silahlara sahip oldukları zaman, Afrikalıları ve Amerikalıları rahatlıkla sömürebildiler ama aynı zamanda onlara sıtma hastalığının aşısını da götürdüler. Kendinizden üstün bir medeniyet olması, onun size zarar vereceği manasına gelmez. Bu tamamen o medeniyetin politikasına bağlıdır.

Dünya dışı yaşam formları ile alakalı Arrival filminden bir sahne.
(Arrival Filminden)

Ve var olma ihtimalinde, maalesef kötü uzaylı lar da var. Daha sonradan değineceğim alıkonma vakalarında açıkça görülüyor ki, iyi niyetli uzaylıların dışında, kötü niyetli olanları da var.

Bu bağlamda şunu da düşünebiliriz. Uzaylı lar bizimle asla iletişim kuramasalar bile, aynı evrende olduğumuz için bizi derinden etkileyebilirler. Şu anda dünya üzerinde, insanlığın geri kalanıyla asla temas kurmamış kabileler olduğu düşünülüyor. Onların bizden haberi yok, bizim onlardan haberimiz yok. Ancak bizim sanayi atıklarımız, süphesiz ki dünyamızı etkiliyor. Yani onların dünyasını da etkiliyor.

Sonuç olarak, var olma ihtimalini ele alırsak, dünya dışı zeki varlıkların varlığı, bizim için iyi ya da kötü olabilir. Bu durum bizim ve onların arasında kurulacak ilişkiye bağlıdır. Kim bilir, belki dünyamız ölmeye yaklaştığı zaman bize yardıma gelirler?

Ya Yoklarsa?

Eğer bahsettiğimiz ve düşündüğümüz şekilde dünya dışı zeki yaşam formları yoksa, bu bizim için belki sevindirici olabilir. Çünkü başka bir canlı, başka bir rekabet demektir. Özellikle sizden üstün canlılarsa, sizin için kölelik kapısı açılabilir. Sonuçta insan insana kölelik yaptırmıyor mu? Bizden daha gelişmiş kötü niyetli uzaylılar da bize aynısını yapabilir. Bu yüzden yoklukları bu açıdan daha rahatlatıcı olabilir.

Ama bir de şu yönden bakın. Bir öğrenci var. Dersleri oldukça kötü durumda. Ama onunla aynı yollardan geçmiş ve tecrübe sahibi olmuş abi/abla sayesinde derslerini düzeltebilir ve daha iyi notlar alabilir. Çünkü danışabileceği ondan daha tecrübeli birisi var.

Eğer bir gün dünya tehlike altına girerse, bizim de bir abi/ablaya ihtiyacımız olabilir. Bu durumda da zeki uzaylıların yokluğu, bizim için hiç iyi olmaz. Ayrıca koskoca evrende yalnız olduğumuzu düşünsenize! Oldukça korkutucu değil mi?

O yüzden ümit edelim ki, uzaylı arkadaşlarımız iyi niyetli olsunlar…

“iKİ İHTİMAL VARDIR. EVRENDE YALNIZIZ YA DA DEĞİLİZ. İKİSİ DE EŞİT DERECEDE DEHŞET VERİCİDİR.” ARTHUR C. CLARKE

Bu seri devam edecek ve sonraki yazılarda, dünya dışı yaşam formlarının varlığı ihtimali üzerinden ilerleyeceğiz. Bu arada Mars’ın yeni görüntüleri ile alakalı yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku