Dünya Dışı Yaşam Formları-2: İstila(Hawking Haklı mıydı?)

0 49

Hawking Ne Düşünüyor?

Dünyaca ünlü evrenbilimci Hawking, kendisine dünya dışı yaşamlarla alakalı sorular geldiğinde, çok da olumlu düşünmüyor.  “Dünya Dışı Yaşam Formları-1: Tüm İhtimaller” yazısında da yer verdiğimiz karamsar insanlardan birisi Hawking. Şüphesiz ki, bizden üstün medeniyetlerin, bizi kontrol etmeye ve hatta kontrol etmeye güçleri yetecektir. Ancak şu anda bizden üstün medeniyetleri tanımadığımız için, onlarla temasa geçmenin doğru mu yanlış mı olduğunu bilmiyoruz. Ancak bu bilinmezliğe rağmen, uzayı araştırmak yanında, uzaydaki var olma ihtimalleri olan canlılara oldukça büyük bir ilgi duyuyor ve onlarla temas için araştırmalara giriyoruz.  

Stephan Hawking ise, 2016 yılında, eğer uzayda bir yerlerde bizden üstün medeniyetler varsa, onlarla temas etmenin bize bırakın yararı, zamanında Amerika yerlileri Kızılderililerin İngilizler tarafından katledilmesi ve köleleştirilmesi gibi sonuçlanabileceğini, bu yüzden de dünya dışına uydular ile sinyaller gönderilmemesi gerektiğini ve ayrıca eğer onlardan ileti niteliğinde sinyaller alınırsa yanıt verilmemesi gerektiğini söylemiştir.

Hawking’i Dinledik mi?

Hawking’in uyarılarının aksine, insanoğlu yıllardır uzayın derinliklerine sinyaller gönderiyor ve uzaydaki sinyalleri derinlemesine dinliyor. Tesla gibi, Marconi gibi, SETİ gibi bireysel ya da kurumsal projeler, uzayı araştırmakla kalmıyor; uzayla iletişime girme amacı güdüyor. Tesla’nın yardımcılarından birisi, Tesla’nın çok uzun süre uzaydaki sinyalleri dinlediğini ve bulduğu sinyalleri anlamlandırmaya çalıştığını söylemiştir. Hatta Tesla’nın dünya dışı yaşamlar ile iletişim kurabildiğini iddia edenler bile olmuştur. Bu iddiaların yanı sıra bir de gerçekler var. SETİ projesi. 

Seti projesi kısacık bir yazıda ele alınacak gibi değil. Bu yüzden bunun hakkında ayrı bir yazı yazma düşüncem var. Ancak kısaca bahsedersek Seti, önce ABD tarafından başlatılan, sonra NASA’nın devraldığı dünya dışı yaşam araştırma projesi. Komplo teorisi olmamakla birlikte tamamen gerçek bir projedir. Uzayda sinyal arar ve sinyal bulursa nereden geldiğini ve ne anlama geldiğini saptamaya çalışır.

Bunun yanı sıra bir de Voyager var tabii. Voyager projesi ile insanlık, ilk defa Güneş Sistemi’nin dışı ile temas kurdu. Bu da ayrı bir yazıda ele alınması gereken bir konu ama kısaca bahsedersek, Voyager aracının içinde, dünyadaki yaşamı anlatan resimler, insan genomu ve Dünyamızla içinde bulunduğu sistem ve galaksinin ayrıntılı tarifi yazıyordu. Yani Güneş Sistemi’nin dışına, adresimizi ve kişisel bilgilerimizi gönderdik bile.

Voyager 2’ye ait bir görsel. Voyager, 2018 yılında Güneş Sistemi’nden çıkmıştır.

Sonuç…

Bütün bu olaylar Stephan Hawking’e göre tam bir felaket çünkü bizim için köleleştirme ya da katledilme ile sonuçlanabilir. Stephan Hawking, Sadece Samanyolu Galaksisi’nde otuzdan fazla zeki yaratık türü olabileceğini düşünüyordu.  Ölmeden önce çoğu konuşmasında insanları sık sık uyarmıştı. Dünyamızın elbet bir gün yaşanamaz hale geleceğini ve bu andan önce başka gezegenlere taşınmamız gerektiğini söyleyen Hawking, sonumuzun uzaylılar tarafından gelme ihtimaline de sık sık değinmişti. Öte yandan Hawking, SETİ gibi projelere de karşıydı. Bunun yanı sıra, yüz yıl içerinde, başka gezegende bağımsız koloniler kuramayacağımızı düşünüyordu ve bu yüzden insanlara, önümüzdeki yüzyıl içerinde çok dikkatli olmalı ve Dünya’yı korumalıyız diyordu. Ve uzaylılardan önce kendi dünyamızı yok etmememiz hakkında bizi uyarmıştı.

Stephan Hawking, 2018 yılında aramızdan ayrıldı. Her ne kadar onun teorileri bilim camiasında büyük yankılar uyandırsa da, dünyamız ve Dünya dışı yaşam hakkında onun sözünü dinlemedik.

Umarım Hawking’in endişeleri gerçekleşmez ve insanoğlu, felaketlerden önce önlem alacak seviyeye ulaşabilir. Okuduğunuz için teşekkürler…

Ayrıca sitemizdeki Dünya dışı yaşam formları serisinin ilk yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku