Göz Olmadan da Görmek Mümkün! Peki Nasıl?

0 204

Nasıl Görürüz?

Görmek için ihtiyacımız olan ilk şey nedir? Birçok kişi bu soruya göz cevabını verse de ışık olmadan göremeyiz. Görmek aynen şu şekilde gerçekleşir. Işık bir cisme çarpar. Cisim tarafından belirli bir oranda soğurulur ve yansıtılır. Etrafa yansıyan bu ışık da gözümüze girip birkaç kademe ilerleyerek fotoreseptörlere ulaşır ve ardından elektrik sinyali olarak beynimizin ilgili bölümüne gönderilir. Ve burada anlamlandırılarak görme işlemi tamamlanmış olur. Ancak elbette bu durum gözlerimizin görmek için ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu değiştirmiyor.

Görme eylemi

Peki ya Gözlerimiz Olmasa?

Bir sabah uyandığınızda gözlerinizin yuvasında olmadığını düşünün. Bir yaratık gece gelmiş, sizi uyuşturmuş ve gözlerinizi alıp gitmiş. Ne düşünürdünüz? Muhtemelen ilk başta zifiri karanlıkta olduğunuzu ya da gözünüzün bir şekilde bağlı olduğunu düşünürdünüz. Gözünüzün bağlı olmadığını anladıktan sonra da halen karanlıkta olduğunuzu düşünürdünüz ve belki de sabah olması için uyumaya devam ederdiniz.

Ancak öyle ya da böyle, gözlerinizin olmadığını anlayacaksınız. Ancak bu sizin için bir daha asla göremeyeceğiniz anlamına mı geliyor? Gözleri olmayan bir insan, görmeyi sağlayan gözü olmayan bir insan, artık asla göremeyecek mi? Öncelikle büyük ihtimalle doğru bildiğiniz bir yanlışı düzelterek başlayalım.

Gözümüzle Değil Beynimizle Görürüz!

Bunu ilk okuduğumda ben de oldukça şaşırmıştım. Ancak üstte de bahsettiğim gibi, görme eylemini gerçekleştiren organ göz değil, beyindir. Tıpkı duyma eylemini gerçekleştiren organın kulak değil de beyin olması gibi.

Ancak hem göz hem de kulak, görmek ve duymak için gerekli organlardır. Çünkü beynin görme ve duyma eylemini gerçekleştirmesi için alıcılara ihtiyaç vardır. Bu alıcılar da duyu organlarımızdır.

Göz Olmadan Görebilir miyiz?

Cevap şaşırtıcı bir şekilde evet. Ancak hemen üstte de anlattığım üzere beyin yine bir alıcıya ihtiyaç duyacaktır. Bunu size bir örnek ile anlatmak istiyorum.

Görme engelli kaya tırmanışçısı Eric Weihenmayer, diline takılan bir cihaz sayesinde görebiliyor. Görme için özelleştirilmiş olan bu cihaz, dışarıdaki veriyi dile iletiyor. Ve dile gelen bu veri de beyine iletiliyor. Yani bir bakıma Eric’in dili, modifiye edilmiş bir göz görevi görüyor. Eric bu cihaz sayesinde kaya tırmanışı yapabiliyor, futbol topuyla pas atma, ayağına gelen topu tutma gibi hareketler yapabiliyor ve aradığı şeyleri bulabiliyor. Gözlerini kullanmadan!

Ayrıca görme engelli insanların bir kısmı da gözlerinin önüne konulan şeylerin şekillerini söyleyebiliyorlar.(Önüne kare konulursa kare olduğunu, yıldız şeklinde bir cisim konulursa yıldız olduğunu söyleyebiliyor.) Yani bazı körler aslında tam olarak kör değil!

Sinestezi ile görmek

Sineztezik kişiler, herhangi bir duyu organından aldığı sinyali birden fazla duyu olarak değerlendirir. Yani bir insanı koku olarak ya da bir yazı olarak benimseyebilir. Bir rengi de koku olarak anımsayabilir. Düşündüğümüz zaman bu bizim için oldukça anlaşılması zor bir durumdur. Görme engellilerin ne gördüğünü bilememiz gibi. Buna kualia problemi denir ki bu konu üzerinde başka bir yazıda duracağız.

Her neyse, sinestezik insanların nasıl gördüğünü anlamak oldukça güç. Çünkü, duyarak algıladıkları şeyler onlarda bir görüntü olarak kaydedilebilir. Yani bizim duyduğumuzu onlar görebilirler. Sinestezi de apayrı bir yazının konusu olacağından, bu yazıda görmek ile ilişkisinden bahsedeceğim.

Gözümüzden gelen bilgiler, normalde beynimizdeki görme bölgesine gider ve orada değerlendirilir. Ancak sinestezi durumunda gözden gelen bilgiler, hem görme hem de tat alma bölgesine gider. Bu sayede gördüğünüz şeylerin tadını almış olursunuz. Aynı zamanda tadını aldığınız şeyleri de görebilirsiniz. Yani görmek hem göz olmadan hem de başka bir dış etmen olmadan mümkün!

Sinestezi hakkında ise söylenecek daha çok şey var. Mesela bebeklerin bir çoğunun sinestezik olma ihtimali oldukça yüksek. Ancak konudan uzaklaşacağı için bu konuyu da ayrı bir yazıya saklamak istiyorum. O yazıya da sitemizden ulaşabilirsiniz.

***Incognito-Beynin Gizli Hayatı kitabından alıntılar yapılmıştır. Konu hakkında daha fazla araştırma için başvurulabilecek güzel ve akıcı bir kitaptır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku