Hobi Kültürü (Motivasyonun Neden Düşük?)

0 55

Dur Tahmin Edeyim!

Evet, biliyorum. Zorluklar yaşıyorsun. Başka? Dur tahmin edeyim. Sıkıntıların var. Maddi ya da manevi. Geleceğin hakkında endişelisin. İş sahibi isen emeklilik hakkında düşünüyorsun, iş sahibi değilsen iş hakkında düşünüyorsun. Ancak hiç edinebileceğin hobi hakkında düşünmüyorsun!

Bunları tahmin etmek hiç de güç değil. Falcı falan olmaya gerek yok. Bu durum, ülkemizdeki birçok insan için geçerli. Hatta dünyadaki birçok insan için de. Ancak ülkemizde oranca daha fazla sorun yaşadığımızı söyleyebilirim. Bunun belli başlı sebepleri var. Mesela, henüz belirli bir kültür seviyesine erişmiş değiliz. Kültür derken, edebiyat bilgisi, tarih bilgisi anlamında kültür değil. Mesela, hobi anlamında kültür. Uğraş anlamında kültür.

Sorunlar Temelden Başlıyor!

İlkokuldan ortaokula kadar çocuklara dağıtılan testlerde ve ya yabancı dil derslerinde, “Hobileriniz ne?” gibi sorulara hep aynı cevabı veriyoruz mesela. Televizyon izlemek, oyun oynamak, futbol, basketbol, nadir de olsa volaybol ve bazılarının öğretmene iyi görünmek için söylediği yalan kitap okumak. Eminim sizin sınıfınızda da birçok kişi bu cevapları verdi. Bulabileceğiniz en farklı cevap belki de resim çizmek olur ki o da sıralara resim çizen, derste defteri karalayan çocuğa aittir. Uzayı izlemek, canlıları gözlemlemek, hayvan beslemek, hayvanları sevmek, şiir yazmak, yürüyüş yapmak, koşmak, gibi yapması oldukça basit ve kişiye yapıldığı anda zevk verecek ayrıca çok da basit bir şekilde yapabileceğimiz cevaplar bile diğerlerine göre daha azdır. Mesela ben bu soruya uzayı izlemek cevabını veren kimse duymadım kendim de dahil. Oysaki küçüklüğümden beri bir teleskobum olsun isterdim.

Ancak kültürümüz o kadar gelişmiş değil ki, teleskobu yalnızca varlıklı insanların alabileceği pahalı bir obje olarak düşünürdüm. ( Evet, aslında teleskoplar pahalı ama basit bir şekilde uzayı izleyebileceğiniz, belki Satürn’ü değil de Ay’ı gözlemleyebileceğiniz teleskoplar oldukça ucuz olmakla birlikte, bu deneyimi sunabilecek kameralar da mevcut.) Ancak sonradan öğrendim ki, çocukların merakını ateşlemek için üretilen, çok işlevi olmasa da yoktan iyi olan ürünler bolca mevcut. Mikroskop da dahil. Mikroskobu ilk kez ortaokulda gördüğümde, oldukça ilgimi çekmişti ancak sadece 1 dakika civarında bakabilmiştim. Şu an toplasanız, 5 dakika mikroskoba bakmamışımdır. İşte bu da hobi edinmemize büyük bir engel. Bu konuda küçükken yapabileceğimiz bir şey maalesef yok. Ancak şimdi büyüdük ve sorunların farkına varmalıyız!

Kendinize İnanın! Hobi Kazanın!

Ancak eğer ilginiz varsa, bunlar gerçekten basit şeyler. Eğer imkanınız yoksa kendinize imkanlar oluşturabilirsiniz. Bunlar saçma klişe laflar değil, gerçek! Zaten bu yazıyı okuyorsanız, büyük ihtimalle bu dönemlerden geçmişsinizdir ancak ben sizi yine de uyarayım! Bizim en büyük eksikliklerimizden birisi, hobi kültürümüzün olmaması. Bari çocuklarımızı bu bilgiyi bilerek yetiştirelim de onlar da aynı sorundan muzdarip olmasınlar.

Bize gelirsek, Hiçbir şey bitmiş değil. Kaç yaşınızda olursanız olun, kendinize uygun bir hobi mutlaka bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey, üşenmeden denemek. Ve denerken sevmeye odaklanmak. Sevmemek üzerine deniyorsanız o iş zaten yaş. Ha bir de, iş hayatınıza başladığınız anda emekli olmayı düşünmeyin! Önünüzdeki yıllarda ne gibi eğitimler alıp ne gibi deneyimlerde bulunacağızını, kendinize daha konforlu bir hayat koşullarını nasıl sağlayacağınızı düşünün. Bırakın, bu yıl lüks bir otelde tatil yapmayın. Alın çadırınızı ve matınızı, gidin kamp yapın. Doğaya açılın. İlk evimizi daha iyi keşfedin. Maalesef günümüzde orman bilmeyen insanlar var. Hiç o akan derenin yanından geçmemiş, hiç o şelaleyi görmemiş insanlar var. Bunlardan olmayın. Gözünüzü lüks ile boyamayın! Daha sade de olsa daha mutlu bir hayat yaşayın. Sağlıksız olduğunuz sürece bu dünyadaki hiçbir şeyin önemi kalmayacağını unutmayın. Ve en önemlisi, KENDİNİZE DEĞER KATIN! Her gün gelişin ve yeni deneyimler edinin!

Naçizane, hayat hakkındaki görüşlerime yer verdiğim yazılarım devam edecek. Ama unutmayın! Kendinize en çok motivasyon sağlayacak kişi yine sizsiniz. Mutlu olmayı öğrenin, sağlıcakla kalın…

Bir sonraki yazımda edinebileceğiniz hobiler hakkında konuşacağız. O zamana kadar, film kategorimize buradan ulaşıp, keyifli zaman geçirebileceğiniz film ve dizilere erişebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku