İzlemeniz Gereken En Güzel Biyografi Filmleri!!

0 135

Biyografi filmleri genelde bir kişinin hayat hikayesini, bir olay üzerindeki başarısını ve yaşadıklarını anlatan filmlerdir. Filmler tamamen gerçeği yansıtmamakla birlikte dramatizasyon ile daha ilgi çekici, merak ettirici ve ya daha duygusal diyaloglar ya da küçük hikayeler ile süslenirler. Ancak bu süsler karakterin gerçek hayattaki başına gelenleri farklı bir biçimde anlatmaz yalnızca seyri daha keyifli bir hale getirmek amacıyla kullanılır.

Yerli ve ya yabancı birçok kişinin biyografi filmi, biyografi kitaplarından esinlenerek yapılmıştır. Özellikle günümüzden uzun yıllar önce yaşamış insanlar için en doğru bilgi kaynağı kitaplar ve onların soyundan gelen yakın akrabalarıdır. Örneğin komutanlar ya da liderler için birçok efsane özellik halk arasında kulaktan kulağa yayılmaktadır. Çünkü halk kendi liderini efsaneleştirmek ister ve bu durumdan abartı doğar. Ancak kitaplar ve görgü tanıkları kişilerin özellikleri hakkında daha doğru bilgi kaynaklarıdır.

Bu yazımızda sizler için, izlediğiniz zaman karakterler ile bağ kuracağınız birkaç biyografi filmini derledik. İyi okumalar…

The Wolf Of Wall Street

Jordan Belfort isimli genç bir yatırımcının hayat hikayesinden uyarlanan bu film, bir çıkış ve bir çöküş hikayesi. Para kazanmak ve zengin olmak yolunda oldukça hırslı olan Jordan Belfort, uyuşturucu ile oldukça yakındır. Ve onun bu abartılı ve kirli hayatı elbet bir gün sorun olacaktı.

Başrolde Leonardo DiCaprio‘nun yer aldığı bu film 8.2 imdb puanına sahip.

The Wolf of Wall Street film afişi

GoodFellas

Henry Hill adında bir gangsterin hayatından uyarlanan bu film, gangster filmlerine ilgi duyuyorsanız aradığınız film olabilir. Bir soygun sonucu değişen mafya yapısı entrika içinde dönmeye başlar.

1990 yapımı bu filmin imbd puanı 8.7. Ayrıca film en iyi mafya filmleri arasında gösteriliyor.

GoodFellas film afişi

The Imitation Game

Enigma isimi ile de anılan ve 2001 yılında yapılmış Enigma isimli filmle aynı kişiyi konu edinen 2004 yapımı bu film, bilgisayarın babası olarak tabir edilen ve ikinci dünya savaşının seyrinde büyük etkileri olan Alan Turing‘in hayat hikayesini konu ediniyor. Sitemizde de kendisi hakkında bir yazı yazdığım Alan Turing’in hayatı, Benedict Cumberbatch oyunculuğunda daha etkileyici bir hal alıyor.

Imbd puanı 8.0 olan filmin konusunu edindiği Alan Turing hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Imıtation game film afişi

Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everyting)

Bilim ve teknoloji alanında devrimsel fikirler üreten İngiliz bilimci Stephan Hawking‘in hayatını konu edinen bu film, birçok kişinin favori biyografi filmi olabilecek nitelikte. Özellikle hastalığının ilerleyen zamanlarında eşi ile olan sorunlarına yer veren bu filmi izlediğinde Hawking, hayatının gözünün önünden geçtiğini söylemiştir.

Imbd puanı 7.7 olan bu filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca Stephan Hawking’in dünya dışı yaşam formları hakkındaki görüşlerine yer verdiğimiz yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Yazılarımızda Stephan Hawking’in görüşlerine sık sık yer verdiğimiz uzay kategorisine de buradan ulaşabilirsiniz.

Her şeyin teorisi film afişi

Çöküş (Downfall) (Der Untergang)

Savaşın sonlarına doğru Berlin’de kalmak isteyen ve kalesini terk etmeyen Adolf Hitler‘in son zamanlarını konu edinen bu film 8.2 ımdb puanına sahip.

Der Untergang film afişi

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku