Kediyi Öldüren Merak?(Stranger Things ve Montauk)

0 63

“Kediyi öldüren meraktır.” sözünü daha önceden muhtemelen duymuşsunuzdur. “Fazla merak kediyi öldürür.” şeklinde de duymuş olabilirsiniz.

Bugünkü yazımda sizlere meraktan bahsetmek istiyorum. İlk yazma girişimimin isminin “[email protected]” olması, bu isteği meraktan almamdan kaynaklanıyordu. Merak, insanları ve toplumları yükselten, medeniyetleri güçlendiren, çağları değiştiren, insanlara bir yaşam amacı olan ama aynı zamanda şehirleri yok eden, büyük insan dramlarına yol açan, medeniyetleri yani kediyi öldüren bir insan silahıdır. O silahı bazen kendi kafamıza sıkmamız da işin cabası tabii.

Stranger Things dizisini izleyenler için bu yazı daha anlaşılır olacaktır. İzlemeyenler için de diziyi tavsiye ediyorum. Ve bu yazıda spoiler olmadığını belirtmek istiyorum.

Stranger Things'teki çocuk karakterler.

Merak Nedir?

Merak; kelime anlamı olarak, bir şeyi öğrenmek, araştırmak, anlamak için içten gelen istektir. Merak, sizin bu yazıyı okuma sebebinizdir. Aynı zamanda benim bu yazıyı yazma sebebim.

Merak, girişimciliğin kaynağıdır. Girişimci insanlar merak ile çalışır, merak ile iş yaparlar. Garajda kurulan devlerin sırrı kitaplarda, ansiklopedilerde değil; yalnızca birkaç kelimede saklıdır. Nasıl…? Acaba…? Meraklı insanların en çok sorduğu sorulardır bunlar. Tabii merakı amacına göre ayırabiliriz. “Nasıl?” sorusu insanın içindeki bulmaca/gizem çözmekten dolayı doğan merakın bir dışa vurumu iken, “Acaba?” sorusu, insanın yeniyi keşfetme ve yoktan üretme/hakimiyet kurma isteğinden dolayı doğan merakın bir dışa vurumudur. Ne olursa olsun iki soru da insanları bu zamana kadar hayatta tutmuş ve insanlar arasındaki bağları güçlendirerek medeniyetleri oluşturmuştur.

Mikroskop ile oynayan çocuk.

Eski zamanlarda ormanlarda yaşayan atalarımız, “Bu ateş NASIL yanıyor?” sorusunu “ACABA şu dağdaki karanlık yer neresi?” sorusuyla birleştirmeseydi; insanlar yaşam alanlarında sıcaklık ve ışık kaynaklarını bulamayacaklardı. İnsanın içinde deneme isteği olmasaydı, uçan araçlar üretmemiz, yüksek katlı binalarda oturmamız, uzaya gitmemiz, internet, telefon, aklınıza gelecek bir ton teknolojik imkanlar olanaksız olurdu.

Merak Sizi Öldürür mü?

Buraya kadar size merakın insanlara ne tür faydaları olduğundan bahsettim. Peki aklınıza hiç uzay çalışmaları sırasında ölen insanlar geldi mi? Amerikalıların uzay maymunları? Rusların uzaya gidip dönemeyen kozmonotları? Tehlikeli bir merak sonucu Hiroşima ve Nagazaki’de yok olup giden insanlar? Çernobil? Bizim ruhumuzun duymadığı, üstü devletler tarafından örtülmüş araştırmalar ve buralarda ölen insanlar? Montauk’taki tehlikeli zihin deneyleri? Ya da Hawkins’teki?

Merak gerçekten hem insanların motivasyon kaynağı hem de güçlü bir silahı. Peki ya çılgın bir bilim adamı beyninizi merak edip kurcalamak isterse? Ya ameliyat olduğunuz doktor meraktan birkaç kesik daha atarsa?

Evet, Gerçekten…

Amerika’nın Newyork Eyaleti’nin doğu ucundaki bir yerleşke olan Montauk’ta yer alan Amerika Hava Kuvvetleri’ne ait hava üssünde gerçekleştirildiği iddia edilen deneyler tam da MERAKIMIZI harlayacak türden. Psikolojik savaş ve zihin kontrolü deneylerine maruz kaldığını iddia eden Presten Nichols’un konu hakkında yazdığı bir kitabı da vardır ve komplo teorisinin kaynağı bu kitaptır. Yalnızca bir komplo teorisi mi yoksa üstü örtülmüş bir gerçek mi bilinmez ama kesin olan bir şey var. Bu tür gizli deneyler ve projeler, ülkeler tarafından gerçekten yürütülmektedir. Amerikalılar Ruslardan daha güçlü bir silah üretmek için uğraşırken bunu gazetelere verecek hali yoktu herhalde değil mi?

Merak Stranger Things dizisindeki Hawkins laboratuvarı

Peki bu tarz gizli yürütülen araştırma geliştirme çalışmalarının insanlar ya da hayvanlar üzerinde yapılmadığına ya da dünyayı tehlikeye atabilecek güçte bir silah üretilmediğine ne kadar emin olunabilir? Eleven gibi insanların gerçekten var olmadığına emin olabilir misiniz? Ya da dizinin 3. sezonunda Rusların ürettiği türden silahların gerçek olmadığına emin misiniz?

“İnsanlar bu kadar çılgın olamaz!” diyorsanız, Titanic ile kıtalar arasında hız yarışına girişen ve bu sebeple buz dağını gördükten sonra çok hızlı olduğu için manevra yapamayıp onlarca insanın ölümüne sebep olan kaptanı hatırlayın. Ya da konumuzla daha alakalı olarak Çernobil’i, tamamen hırs ve merak ile bir şehrin nasıl yerle bir olduğunu hatırlayın.

Evet insanlar gerçekten bu kadar çılgın olabilir. Stranger Things dizisinde olduğu gibi paralel dünyalardan yaratıklar peşimize düşmese de insani yaratıklar her an ensemizde olabilir.

Bu yüzden Stranger Things’ten bir ders çıkarmalı ve kontrolsüz olan her şey için geçerli olan kuralı hatırlamalıyız. Kontrolsüz merak kediyi öldürür!!!

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku