KLASİK MÜZİK DİNLEYEREK DAHİ OLUNUR MU? (MOZART ETKİSİ)

0 122

MOZART ETKİSİ NEDİR?

Mozart etkisi, kişinin klasik müzik dinleme sonucu zeka seviyesinin artması olarak tanımlanmış ve  dilden dile anlatılarak günümüze kadar gelmiştir. Herhangi bir akademik çalışmaya dayanmadığı gibi, reklam çalışmalarında kullanılmıştır.

Ancak bu reklam çalışmaları halk tarafından fazla ciddiye alınmış ve özellikle Mozart hayranları, bu durumu Mozart’ın müziği sayesinde olduğu görüşünü yaymıştır.

Aslında durum böyle değildir. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, Mozart’ın müziğini dinleyen insanlarda, kısa süreliğine de olsa, belli zihinsel görevlerde performans artışı görülmüştür. Yani genel IQ seviyesinde artış olmamış, yalnızca beynin belirli kısımları daha iyi performans göstermiştir. Bu araştırmalar sonucunda, “Mozart dinleyen bir insanın IQ seviyesi daha yüksektir.” gibi bir yargıya ulaşamayız. Maalesef, bir dahi olmak bu kadar kolay değil. 

Durum böyle iken, birçok insan dilden dile bir efsane oluşturmuştur. Çocuklarına klasik müzik dinletmenin, çocukları daha zeki yapacağına inanan ebeveynler olmuştur. Hatta Gürcistan’da, yeni doğan çocuklara klasik müzik CD’si ulaştırmak için bütçe ayırmaya yönelik tasarı oluşturulmuştur. ABD’de bazı eyaletlerde de aynı durum görülmüştür. Bu yanılgının aslında birden çok sebebi var. Öncelikle, yapılan ilk deneyler, Mozart’ın müzikleri üzerinde yapılmıştır. Bu durum, Mozart’a hayran olan insanların olayı Mozart’ın müziği ile ilişkilendirmesi ile sonuçlanmıştır. New York Times’ta müzik yazarı olan Alex Ross, bu araştırmayı duyunca, “Araştırmacılar, Mozart’ı dinlemenin sizi gerçekten daha akıllı hale getirdiğini belirledi” ve “Mozart’ın Beethoven’i tahtından indirdiğine dair son kanıt ” şeklinde başlıklar atarak; Mozart’ın, dünyanın en iyi bestecisi olduğunu ileri sürmüştür. Ve bu şekilde uzayıp giden olaylar sonucunda, günümüze kadar devam eden bir tartışma konusu doğmuştur. Ancak dediğim gibi, tartışmanın sebebi bilimsel araştırma değil, reklam kampanyalarıyla birlikte, Mozart ve Beethoven hayranları arasındaki yarıştır.

SONUÇ OLARAK…

Günümüzde de konu tam anlamıyla görüş birliğine kavuşmuş değil. Hala, çocuklara klasik müzik dinletmenin, onları daha zeki insanlar yapacağını söyleyen insanlar var. Bazı insanlar da klasik müziğin sağlık için faydalı olduğuna inanıyor. Fetüsler için hazırlanan klasik müzik setleri bile var ve bu tarz ürünler, milyonlarca dolar pazar payına sahip.

 Ancak öğrenciler üzerinde yapılan çalışmalarda, 15 dakikanın üzerinde etki sağlayan hiçbir parça bulunamamıştır. Ayrıca aynı çalışma, Mozart’ın müziği ile değil de herhangi bir rock müzik ile yapıldığında, aynı sonuçlar elde edilmiştir. IQ SEVİYESİNDE ARTIŞ HİÇBİR ŞEKİLDE İSPATLANAMAMIŞTIR!  

Aksine, enstrüman çalmanın gerek ruhsal ve gerek fiziksel, birçok olumlu etkisi olduğu ispatlanmış bir gerçektir. Bu yüzden, enstrüman çalmak sizin için faydalı olabilir. Klasik müzik dinlemek de sizi daha sakin ve daha huzurlu yapabilir. Ancak hiçbiri, sizi bir Einstein yapmaz. Beyninizi geliştirmek için klasik müzik dinleme yoluna başvuruyorsanız, yanlış yoldasınız. Dengeli beslenme ve güzel bir uyku düzeni ile beyniniz gelişime daha müsait bir durumda olacaktır. Ara sıra beyin egzersizleri yapmayı da unutmayın!

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku