MARS’IN 4K ÇÖZÜNÜRLÜĞÜNDE GÖRÜNTÜLERI YAYINLANDI!

0 175

Nasa, Dünya ile benzerliği tartışılan ve bir zamanlar su olduğu bulgularına ulaşılan “Kızıl Gezegen” Mars üzerinde yıllardır çalışmalarını sürdürüyor. Yörüngesine oturtulmuş 3 tane uzay gemisi ile birlikte birçok uzay aracı Mars yüzeyinde araştırmalar yaptı. Hatta yerin altına bile inilmeye çalışıldı.

Yapılan onlarca keşife, gönderilen uzay araçlarının teknolojik kapasitelerine rağmen Mars’tan görüntü almak sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü araçlarla olan iletişimimiz oldukça yavaş gerçekleşiyor. Ortalama 32 kilobit/sn seviyelerinde veri aktarım hızına sahibiz. Yörüngedeki uydularımız sayesinde bu hız kısa süreliğine de olsa 2 mb/sn hızına ulaşabiliyor. Ancak bu kısa sürelerde de, optimum şekilde sıkıştırılmış fotoğraflar dünyamıza gönderiliyor. Şu an Mars’tan gigabaytlarca büyüklükte video görüntüsü elde etmek oldukça zor bir işlem. Ancak eskiden elde edilen görüntülerin birleştirilmesi ve yeniden işlenmesiyle birlikte, ortaya yüzde yüz doğrulukta değil ancak Mars yüzeyini tanımamıza yardımcı olacak kalitede görüntüler çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde, daha önce Mars’tan gelmiş olan görüntüler yeniden işlenerek 4K çözünürlüğünde paylaşıldı. Görüntülerde de görebildiğimiz üzere, Mars’ın yüzeyi toz tabakasıyla kaplı. Kırmızı renkli yüzeyin sebebi, oldukça yoğun olan demir oksittir.(Bu yüzden ismine “Kızıl Gezegen” denir ve kırmızı renk kanı çağrıştırdığı için, Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars’ın ismini almıştır.) Video yeniden renklendirildiği için gökyüzü maviye kaçsa da, kızıla yakın ince bir atmosferi vardır. (Zaman zaman sert kum fırtınaları oluştuğu da gözlemlenmiştir.)

İŞTE O VİDEO:

Ayrıca Mars, Dünya ile benzer yer şekillerine sahiptir. Volkan, vadi, çöl, kutup bölgelerine sahiptir. Güneş Sistemi’nin en büyük dağına (Olimpos Dağı) ve en büyük vadisine (Marineris Vadisi) sahiptir. Yılın en sıcak zamanlarında tuzlu su akışı olduğuna dair bulgular vardır.

MARS’TAKİ YÜZ

Bir de işin komplo teorileri ile dolu kısmı var. Bir kesim araştırmacı, yıllardır Mars’ta yaşayan dünya dışı yaşam formlarının uzay araçlarını sabote ettiğini iddia ediyor. Bunun en büyük sebebi kaçınılmaz Cydonia Vadisi olayı. 1976 yılında, Viking-1 adlı uzay aracı Mars’a iniş yapmak üzereydi. Ancak tam iniş yapılacağı sırada, inilen bölgenin güvenli olmadığına karar verildi. İniş yapılacak bölge kayalıklarla doluydu. Bilim adamları aracı indirmek için bölge ararken, yıllardır tartışılacak bir keşifte bulundular. Cydonia Vadisi’ndeki esrarengiz yüz heykeli ve yanındaki piramitler. Tabii ki yüz şekli ve piramitler hemen Giza ile bağdaştırıldı. Çünkü yapılar oldukça benzerdi. Ayrıca, bu piramitlerin de yanında, eskiden yerleşim yeri olarak kullanılmış olma ihtimaline sahip tuhaf yapılar vardı. Ayrıca oldukça yakın bir bölgede kubbe şeklinde bir de dağ bulunuyordu.

Ancak NASA, bu belirtilerin rastgele oluştuğunu, özellikle yüz şeklinin bir heykel olmadığını, güneş ışınlarının oluşturduğu bir göz yanılsaması olduğunu söyledi. Bunun üzerine Moleenar, bir araştırma yapmaya karar verdi ve NASA arşivleri arasında uzun bir yolculuğa çıktı. Araştırma sonrasında şöyle söylüyor: “NASA ilk başta yok demişti ama biz arşivlerde bulduk. İkinci görüntülerde ilkinden çok daha belirgin bir şekilde insan yüzü görülüyordu. Hatta gözlerde göz bebekleri, ağızda ise dişler belli oluyordu. Bunu gördüğümüzde çok etkilendik.” Moleenar bunları söyledi söylemesine ama, herhangi bir kanıt ortaya sunamadı. Bunun gündeme çıkmak için yapılmış bir hareket mi yoksa gerçekten bir araştırma sonucu olduğuna mı inanmak tamamen size kalmış.

Ancak ortada şöyle bir gerçek var. Ruslar da bu olay sonrasında Mars’a gitmeye karar verdiler ancak defalarca kez başarısız oldular. Bunun üzerine herkes, Mars’daki uzaylıların sabote ettiğini öne sürdü. Bunun üzerine NASA bir kez daha Mars’a araç gönderdi ve başarılı bir şekilde iniş yaptı. Ancak o da tam kamera sistemini açacakken, kamera sistemi bozuldu. Bu olaydan sonra Mars’daki uzaylıların varlığına daha çok inanılmaya başlanıldı ancak o zamanın teknolojik yeterliliğinin günümüzdeki gibi olmadığını da unutmayalım.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Şimdi gözler Elon Musk’a çevrilmiş durumda. Mars konusunda, NASA’dan çok daha hızlı ve çok daha büyük projeleri var.  NASA’da insanlı uçuş için projeler başlatmış durumda. Yakın gelecekte daha büyük Mars keşifleri beklerken size şunu sormak istiyorum:

Mars’tan bu görüntüleri elde edebilecek teknolojiye sahipsek, Ay’da neler neler yapılmaz? Mesela Ay’ı canlı olarak izlemek istemez miydiniz? Emin olun NASA’nın buna yetecek gücü var. Peki neden Ay hakkındaki projelere büyük bir ara verdik? Unutmayın! Ay’a 1969 yılında insanlı uçuş yapmıştık ve 2 astronot (Buzz Aldrin ve Neil Armstrong) ilk defa ay yürüyüşü yaptıktan sonra başarılı bir şekilde Dünya’ya dönmüştü. Ve ilerleyen yıllarda da birçok astronot Ay yürüyüşü yapma imkanını buldu! Ve üzerinden 50 yıl geçti…

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku