Meraklı İnsanlar İçin Birkaç İlginç Belgesel

0 101

1) İnsanoğlu: Hepimizin Hikayesi ( Mankind: The Story of All of US)

Bu belgeseli internette ilk gördüğümde, gerçek manada heyecanlanmıştım. Sadece bölüm isimleri bile, tarihe ilgisi olan insanlar için etkileyici olacaktır. 2012 yılında yayınlanan bu belgesel serisi, insanlığın tarihini en baştan anlatıyor. Dinlerin doğuşu, medeniyetlerin yükselişleri ve yıkılışları… Tarih gerçekten gözünüzün önünden akıp gidiyor. Tarihe merakınız olmasa bile, genel kültürünüzü zenginleştirecek bir belgesel serisi. İzlemeniz tavsiye edilir.

Mankind Belgeseli

2) COSMOS: Bir Uzay Serüveni

Bu belgeseli bilmeyen insan sayısı çok azdır. Hele ki uzay ile ilgileniyorsanız, kesinlikle izlemişsinizdir. İzlemediyseniz bile kesinlikle herkese önerebilirim. Eğer daha önceden izlediyseniz, zaten bir kere daha izlemek istemeniz çok normal.

National Geographic Cosmos Belgeseli

3) Brain Games ( Zihin Oyunları)

National Geographics’de yayınlanan bu belgesel serisi, birbirinden ilginç deneylerle, bildiklerimizi başka bir boyuta taşıyor. Bildiğiniz bir çok yanlışın doğrusunu bulabilir ya da günlük hayatınızda çokça karşılaştığınız olayları anlamlandıracak bilgilerle karşılaşabilirsiniz. Tavsiye ederim.

Brain Games belgeseli

4) Mega Yapılar

Bu belgesel serisi de Natioanal Geographics kanalında uzun bir süre yayınlanmıştır. Birçok bölümüne YouTube üzerinden ulaşabilirsiniz. Aslında çok da belgesel tarzında olmayan bu seri, boş zamanınızı değerlendirmek için ideal. Özellikle inşaat izlemeyi seven biz Türkler için, inşaat bilgisini daha derinden incelemeleri oldukça hipnoz edici. Birkaç bölüm izleyin derim. Dubai Palmiye Adaları bölümü en sevdiklerim arasındadır.

Natioanal Geographics - Mega Yapılar

5) 13. Madde

ABD içindeki siyah-beyaz ayrımına değinen, herkesin izlemesi gereken bir belgesel. Resme tıklayarak YouTube üzerinden ücretsiz bir şekilde izleyebilirsiniz.

13.Madde Belgeseli

6) Yok Sayılan Kanıtlar (Unacknowledged)

NASA ve ABD içinden  bir grup ifşacının başlattığı kampanya, kimi insanlar tarafından hiç ciddiye alınmamaktadır. Bu yapımı izleyip, ifşacılara bir şans verin. Dahasında inanıp inanmamak size kalmış.

Unacknowledged Belgeseli

7) Extraordinary: The Stan Romanek Story

Alıkonma vakaları hakkında daha önce yazdığım bir yazı için izlediğimde, itiraf ediyorum, birkaç gün korkmuştum. Rahatsız edici görüntüler içermekle doğruluğu oldukça şüphelidir. İnanmadan önce akıl süzgecinizden geçirmenizi tavsiye ederim. Uzaylılar tarafından düzenli olarak ziyaret edildiğini iddia eden Stan Romanek’in amatör çekimi. Aslında belgesel denilemez ancak içerdiği görüntüler sizi oldukça şaşırtacaktır. İnanmamak en doğal hakkınız. Şahsen ben pek inandırıcı bulamadım.

Extraordinary Belgeseli

8) Australien Skies

Ufolojiye giriş yapmak istiyorsanız, giriş seviyesi için merakınızı artıracak bir belgesel. Bir çok kişi ticari amaçlı kurgulanmış bir proje olduğunu düşünür ki olasıdır. Ancak normal film izler gibi izlerseniz, ufolojiyle daha çok ilgilenip doğruların peşinden gitme isteği duyarsınız. Doğruluğu kesin olmasa da güzel görüntüler içerir.

Australien  Belgeseli

Özellikle son kısımlarda yer verdiğim yapımların yarı yarıya belgesel niteliği taşıdığını belirtmek isterim. İddia edilen bilgilerin doğruluğu şüpheli olduğu gibi, birçoğu komplo teorilerine dayanmaktadır. Ancak ilk beş belgesel tamamıyla belgesel niteliğindedir. Keyifli seyirler…

Sizler için hazırladığımız “Bilim kurgu severler için muhteşem 5 film önerisi” adlı yazıyı okumayı da unutmayın!

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku