Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Film

0 145

Film izlemek çoğu insan için vazgeçilmez bir aktivitedir. Fakat insanlar bazen hangi filmi izleyeceğini şaşırabiliyor. Piyasada yüzlerce film olmasına rağmen bazıları kendini göstermeyi başarıyor. Bu yazımızda sizler için mutlaka izlenmesi gereken 10 filmi listeleyeceğiz.

İşte mutlaka izlenmesi gereken 10 film;

1) Yeşil Yol


Yeşil Yol filminde bir gardiyan ile bir mahkumun hikayesi anlatılıyor. Hikaye John Coffey adında oldukça iri bir mahkumun hapishaneye girmesi ile başlıyor. Hapishanedeki gardiyanın görevi bu hapishanedeki mahkumları idam etmek. Hikayemizdeki gardiyan gelen bütün mahkumları görevi gereği vicdan azabı çekmeden idam etmesine rağmen kendini bu koca adamın suçlu olduğuna bir türlü ikna edemiyor. Filmde baş karakter John Coffey’nin hapishaneye girdiği andan, idam sehpasına oturduğu ana kadar başından geçen olaylar anlatılıyor.

2) Parazit


Film yoksul bir ailenin zengin bir ailenin evine hizmetçi olarak girmesi ile başlıyor. Maddi olarak fakir fakat sokak zekası olarak zengin olan Kim ailesi ellerindeki fırsatın farkına vararak zengin olan Park ailesinin içine sızıyor. Eve gelen bir misafir yüzünden üstüne kondukları bu görkemli hayatın ellerinden gitmesinden korkan Kim ailesi ellerinden geleni ardına koymuyor. İki aile arasında başlayan mücadeleye kan ve gözyaşı da dahil oluyor.

3) Titanic


Titanic filmi, Titanic adındaki devasa transatlantiğe şans eseri bilet bulan Jack ve soylu bir aileye mensup olan Rose’un hikayesini anlatıyor. Jack ve Rose birbirlerini sevmelerine rağmen aralarındaki büyük uçurumdan dolayı birlikte olamıyorlar. Üstüne üstlük bindikleri geminin bir buzdağına çarpmasıyla birlikte kendilerini daha da karışık bir hikayenin içinde buluyorlar.

4) Zindan Adası

Filmde Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun firar eden bir akıl hastasını aramak üzere Shutter Adası isimli bölgede bulunan Ashecliffe Hastanesi’ne gitmeleri ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar anlatılıyor.

5) Matrix


Film asıl gerçeği bulmak için büyük fedakarlıklar veren Neo lakaplı Thomas Anderson’un başından geçenleri anlatıyor. Kendisini yöneten şeyi bulmaya çalışan ve ona Matrix adını veren Neo ona ulaşmak için son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus ile iş birliği yapıyor. Fakat Neo Matrix’i bulmak için daha büyük fedakarlıklar yapması gerektiğinin farkında değil.

6) Forrest Gump


Forrest Gump düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Gump hayatı boyunca Elvis Presley, Kenedy , Nixon gibi birçok ünlü ile tanışma fırsatı buluyor. Hatta bilmeden Amerika tarihindeki önemli olaylardda bizzat yer alıyor. Bilmeden yaptığı şeylerin ne kadar önemli sonuçlarının olduğundan haberi olmayan Gump hayatına sıradan bir insan gibi devam ettiğini düşünüyor.

7) Ayla


Filmde Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek bir hikayeden bahsediliyor. Savaş meydanında küçük bir kız bulan Süleyman Astsubay kızı yanına alarak ona Ayla ismini verir. Birliği ile geri dönmek zorunda olan Süleyman Astsubay Ayla’yı yanına almadan Türkiye’ye dönmek istememesine rağmen Kore’deki kanunlar yüzünden eli kolu bağlanmıştır. Film Süleyman Astsubay ile Ayla arasındaki duygusal bağı gözler önüne seriyor.

8) The Truman Show


Hayatında hiçbir sorun olmadığını düşünen Truman gün geçtikçe hayatının daha da ilginç olduğunun farkına varır. İçinde bulunduğu hayatın kurgulanmış olduğundan şüphelenen Truman gün geçtikçe bu şüphesinin haklı olduğunun farkına varır ve bu sahte hayattan kurtulmaya çalışıyor.

9) 7. Koğuştaki Mucize


Oldukça çarpıcı bir film olan 7.Koğuştaki Mucize birçok insanı derinden etkilemeyi başarmıştır. Suçsuz yere idam cezası alan zihinsel engelli bir baba ve babasının suçsuz olduğunu kanıtlamaya çalışan küçük kızının hikayesini anlatan film bir mucize ile sonuçlanır.

10) Joker


Film başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hayatını anlatıyor. İnsanlar tarafından sürekli dışlanan Arthur insanlara karşı gün geçtikçe büyüyen bir kin ve öfke besliyor. Sonunda bir harekete dönüşen bu kin ve öfke önüne geçilemez protestolara dönüşüyor. Tüm bu yaşananlardan sonra mutluluğa yaklaşan Arthur’un hayalleri gerçek olmaya başlıyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku