Su ve Karbon Ayak İzinizi Azaltın, Geleceği Kurtarın!

0 101

Küresel ısınmanın beraberinde getirdiği yan etkilerden birisi de kuraklık. Okyanus ve denizlerin karalara oranlara çok daha geniş yer kapladığı dünyamızda kuraklık nasıl oluyor düşündünüz mü? Nasıl oluyor da dört bir yanımız su iken susuzluk yaşıyoruz?

Kuraklık Nasıl Oluşuyor?

Kuraklığın sebeplerinden birisi de yağış düzeninin bozulması. Yağışların kuraklığı nasıl tetiklediğini anlamak için su döngüsüne bakabiliriz. Okyanuslardaki, denizlerdeki, göllerdeki, nehirlerdeki ve dağların üzerindeki karlar buharlaşır ve gaz olarak atmosfere çıkar. Sıcaklığın da artmasıyla buharlaşma artar. Buharlaşma arttıkça da havadaki su buharı artar. Yani nem artar. Bu yüzden yaz ayları hava daha da nemli olur.

Buharlaşan bu sular rüzgarların etkisiyle başka yerlere taşınabilir ve nihayetinde havanın soğumasıyla yoğunlaşarak kar ya da yağmur olarak(yani yağış olarak) yer yüzünde düşer. Toprağa düşen yağışlar toprak tarafından emilir ve yeraltı sularına karışır. Bu arada bitkiler topraktaki suyu çekerek su ihtiyaçlarını karşılamış olurlar. Geriye kalan yer altı suları ise yerin altından ilerleyerek denizlere ve okyanuslara karışırlar. Ve döngü böylece devam eder. Su uğradığı yerlere yaşam götürerek döngüsünü tamamlar.

su döngüsü

Döngünün tamamlanmasında olmazsa olmazlardan birisi elbette yağışlardır. Yağışlar olmasaydı su karalara ve bitkilere ulaşamayacaktı ve oralardaki yaşamı canlandıramayacaktı. İşte küresel ısınmanın bariz bir şekilde gözlemlediğimiz etkilerinden bir tanesi de bu. Küresel ısınma buharlaşan havanın yoğunlaşarak yere düşmesini yani yağışı zorlaştırıyor. Azalan yağışlar da kuraklığın ve kıtlığın gelmesine sebep oluyor. Çünkü yeryüzündeki bitkiler yağışlardan besleniyor ve tarım ürünleri bu şekilde yaşam buluyor. Yağış olmadığında ise bitkiler ölüyor, canlılık azalıyor ve kuraklık boy gösteriyor.

Dikkatli Olun!

Kuraklık dünyadaki tüm canlıları etkilediği gibi biz insanları da derinden etkiliyor. Kullandığımız şehir suları, içtiğimiz sular, tarım ürünlerimiz ve sanayi üretimlerimiz kuraklık ile büyük bir sekteye uğrayabilir. Uzmanlar henüz çok çok büyük bir kuraklık sorunuyla karşı karşıya olmadığımızı söylese de gelecek hiç de umduğumuz gibi olmayabilir. Çünkü küresel ısınma sürecini hızlandırıyoruz ve suyu gerektiğinden ve payımıza düşenden çok harcıyoruz. Bu sorunu çözmekten, bu ateşi söndürmekten önce düşünmeniz gereken bir şey var. Ateşi daha fazla harlamamak. Bir şeye zarar vermemek, bir şeye faydalı olmaktan çok daha kolaydır. Yani eğer gelecek için güzel bir şey yapmak istiyorsanız, dünyaya zarar vermemek oldukça yerinde olacaktır.

fabrika atıkları

Su kullanımınızı azaltın!

Yıllardır birbirimize söylediğimiz ancak uygulamadığımız şeylerle başlayabilirsiniz mesela.

  • Küresel ısınmayı azaltmak için ağaçlandırmayı artırmaya yönelik çalışabilirsiniz. Ya da daha basiti yine faydalı olmaktansa zararlı olmamayı tercih edin ve bireysel otomobilinizi olabildiğince az kullanın.
  • Toplu taşıma seçenekleriniz olduğu durumda toplu taşıma tercih edin.
  • Mümkünse geri dönüştürülebilir enerjileri geri dönüştürülemez enerjilere tercih edin. Fosil yakıt kullanımınızı olabildiğince azaltın.
  • Genel olarak tüketiminizi olabildiğince azaltın.(Satın aldığınız fazladan bir tişört üretilirken bile azımsanmayacak miktarda su ve enerji harcanmakta ve atmosfere da fazla gaz salınmaktadır.
  • Atmosfere saldığınız gazları olabildiğince azaltın.

Kuraklığa karşı da şunları uygulayabilirsiniz:

  • Bulaşıklarınızı elde yıkamayın.
  • Çamaşır ve bulaşıklarınızı yıkarken, makinenizin dolu olduğundan emin olun.
  • Dişlerinizi fırçalarken suyu açık bırakmayın.(Her ne kadar duymaktan sıkılmış olsanız da, gerçekleştirdiğiniz bu basit eylem bile çok büyük etkilerde bulunabilir.)
  • Su harcarken dikkatli olun ve gerçek anlamda su tasarrufu yapın.
  • Arabanızı sık sık yıkamak yerine gerçekten kirlendiğinde yıkamayı tercih edin.

Unutmayın! Ülkemiz gelecekte su kıtlığı yaşacayak ülkeler arasında ve su fakiri olma yolunda büyük bir hızla ilerliyor. Su tasarrufu yaparak ve gereksiz tüketimden kaçınarak bu durumu hep birlikte tersine çevirebiliriz.

Bu yazıyı okumakla kalmayın ve daha bilinçli olun!

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku