Uygulama Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür ? – Android

0 147

Uygulamalar uzun süreler boyunca kullanıldıktan sonra Uygulama Durduruldu gibi hatalar verebilirler. Bu hatalara birden fazla etken sebep olabiliyorken, bu hatanın çözümü için de birden fazla yol var. Genelde Samsung cihazlarda daha fazla karılaşılan bu sorun için aşşağıda liste halinde deneyebileceğiniz çözüm yolları mevcut. Bu yöntemleri kullanarak sorununuza bir çözüm yolu bulabilirsiniz.

1) Uygulama verilerini temizleyin

Verileri Temizleyin
Uygulama verilerini temizleyin
  1. Telefon ayarlarını açın.
  2. Uygulamalar penceresine girin ve hata veren uygulamayı seçin.
  3. Depolama seçeneğine girin.
  4. “Verileri ve Önbelleği Temize” diyerek verileri temizleyin.

Genelde bu çözüm yolu uygulama durduruldu sorununu çözer ama unutmayın ki verileri temizlemek uygulamayı sıfırlar. Bu nedenle bu yöntemi kullanmadan önce uygulamadan size lazım olabilecek önemli bilgileri not altına almayı unutmayın.

2) SD kart kullanıyor iseniz kontrol sağlayın

SD kart uygulama durduruldu

SD kartlar zamanla bozulabilen cihazlardır. SD kartta oluşan ufak bir oksitlenme veri alışverişini olumsuz etkileyip uygulama durduruldu hatasına sebep olabilir. Bu nedenle SD kart kullanıyor iseniz, çalışma durumunu kontrol etmeniz yararınıza olacaktır.

  1. Uygulamanın kayıt konumunu öğrenin.
  2. Kayıt konumu SD kart ise SD kartı çıkartın.
  3. Uygulamayı yeniden açmayı deneyin.

Eğer bu adımlardan sonra uygulama sorunsuz açılıyor ise SD kartınız zarar görmüş veyaz bozulmuş demektir.

Ufak bir tavsiye : Bu sorunla karşı karşıya iseniz iletkenlerini izpropil alkol ile temizlemeyi deneyebilirsiniz.

3) Telefonu yeniden başlatın

Uzun süreler boyunca açık kalan telefonların geçici belleği yani RAM’i çok yüklenebilir. Bu yüklenme de telefonunuzda bir çok hataya sebep olabilir. Telefonunuzu yeniden başlatmak bu geçici belleği temizleyerek telefonun işlem birimini rahatlatacaktır.

Ayrıca bu noktada telefon performansını ekileyen bir diğer husus telefon belleğinizin neredeyse tamamen dolu olmasıdır. Telefonunuzun belleğini temiz tutmaya özen gösterin. Gereksiz fotoğrafları, ses kayıt dosyalarını, videoları, belgeleri telefonunuzda tutmayın. Bu şekilde hem hata ihtimalini azaltırsınız hem de telefonunuzun performansı daha uzun süreler yüksek kalır.

4) Uygulamayı yeniden yükleyin ve güncellemeleri kontrol edin

Uygulama durduruldu hatasını aldıktan sonra uygulamanın daha güncel bir sürümü olup olmadığını uygulama marketinden kontrol edin. Eğer daha güncel bir sürümü var ise büyük ihtimalle güncelleme yapmak sorunu çözecektir.

Diğer yandan uygulamayı yeniden yüklemeniz hem uygulamayı -varsa- güncelleyecek hem de temiz bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. Tabi sistem uygulamalarını yeniden yükleme veya kaldırma imkanınız olmadığından diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

5) Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın

Eğer telefonunuz birden fazla uygulamada “Uygulama Durduruldu” hatası veriyorsa son çare olarak telefonu fabrika ayalarına sıfırlamak yardımcı olacaktır. Aksi halde çok fazla olasılık içerisinden hataya sebep olan temel etmeni bulmak çok zamanınızı alabilir.

Tabi telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce tüm önemli dosyalarınızın ve rehberinizin yedeğini almayı unutmayın !

6) Play Store uygulama durduruldu hatası nasıl çözülür :

Play Store Uygulama Durduruldu

Play Store bile bazen uygulama durduruldu hatası verebilmektedir. Bu hatayı çözmek için ilk önce yukarıdaki adımları, çözüm sağlamaz ise şu adımları deneyin :

  1. Ayarlar > Uygulamalar > Play Store penceresini açın.
  2. Sistem güncellemelerini kaldırın.
  3. Uygulamanın tekrar kendini güncellemesi için uygulamayı başlatın.

Bu adımlardan sonra siz uygulamayı kapattığınızda -uygun zamanda- otomatik olarak güncelleme yapılacaktır. En kötü durum senaryosunda Play Store uygulamasının son sürümünü internetten APK olarak yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Android uygulama durduruldu hatasının çözümleri bu şekilde. Başka bir yoldan hatayı çözmeyi başardıysanız yorumlarda belirterek aynı hatayı yaşayan başka kullanıcılara yardım edebilirsiniz. Tüm her şeyi denedikten sonra hata hala çözülmediyse bir servise götürmekte fayda var. 👍 Bizden şimdilik bu kadar. 🙂

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku