UZUN YOLA ÇIKMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

0 48

Tatil zamanı yaklaştığında çoğu insan kafa dağıtmak için ya memleketine ya da tatil yerlerine gitmek ister. Korona virüsün de hayatımıza dahil olması ile birlikte insanlar bu yerlere kişisel araçları ile gitmeyi tercih eder oldu. Bu yazımızda sizlere uzun yola çıkmadan önce kontrol edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğiz.Hadi başlayalım;

1) Motor Suyu

motor suyu eklenmesi

Uzun yola çıkmadan önceki kontrollerde ilk bakmamız gereken şey motor suyudur. Motor suyu motorun uzun yollarda hararet yapmasını engeller ve motoru korur. Motor suyu deposu kaputun altındadır. Motor suyu deposu, üzerindeki maksimum ve minimum çizgilerine göre doldurulur. Doğru seviye bu iki çizginin arasıdır.

2) Motor Yağı

motor yağı kontrolü

Motor yağı motorun içindeki parçaların fazla sürtünerek birbirine zarar vermesini engeller. Motor yağı kontrolü kaputun altında bulunan sarı başlı çubuğa bakılarak yapılır.Çubuğun ucundaki haznenin belirtilen noktalarına kadar yağlanmış olması gerekir. Çubuğun ucundaki yağ silindikten sonra kalan yağlar belirtilen noktaya kadar ulaşmıyorsa motora yağ eklenmelidir.

3) Lastik Basınçları

lastik basıncı

Lastikler uzun yolda bir aracın bütün yükünü çeken elemanlardır. Bu yüzden onların da ihtiyacını karşılamak oldukça önemlidir. Bu ihtiyaç lastiklerin basıncıdır. Çoğu insan lastiklerini hep aynı basınçta kullanır fakat arabanın yüküne göre lastiklerin basıncı düşürülmeli ya da yükseltilmelidir. Bu değerler arabanın üzerinde veya kitapçığında yazılıdır. Lastiklerden bahsetmişken yedek lastiği de unutmayalım aracın bagajının altında bulunan bu lastiğin fazla kullanılmamasından dolayı havası inebilmektedir. Uzun yola çıkmadan önce bu lastiğin havası da mutlaka kontrol edilmlidir.

4) Kaliteli Benzin Kullanın

Onlarca akaryakıt firması varken aralarından birkaçı öne çıkmaktadır bunun sebebi ise sattıkları benzinin kalitesidir. Bu kalite farkı aracınızın motor ömrü verimliliğini oldukça etkiler. Bu yüzden otoban kenarlarındaki bilinmedik benzinciler yerine mutlaka daha güvenilir benzincilerden benzin alınmalıdır. Eğer yolunuzun üzerinde başka benzinci kalmadığını biliyor iseniz daha önceki benzinlikten yanınıza yedek benzin bidonu alabilirsiniz.

5) HGS-OGS Kartları

Eğer şehir dışına çıkmaya karar verdiyseniz birden fazla gişeden geçeceğinizi biliyorsunuzdur. Bu yüzden yola çıkmadan önce HGS-OGS kartlarınızdaki bakiyenizi kontrol ederek ilerde başınıza gelebilecek sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.


6) Emniyet Kemeri, Yangın Tüpü ve İlk Yardım Çantası

Sizin ve arabadaki diğer insanların güvenliği her şeyden önce gelir. Bu yüzden emniyet kemerinizi mutlaka takmalı ve arabanızda her ihtimale karşı bir yangın tüpü ve ilk yardım çantası bulundurun.

7) Tutanak


Kazanın nerede olacağı belli olmaz. Issız bir yolda kaza yaptığınızda mağdur olmamak için aracınızda kaza tutanağı bulundurmanız oldukça önemlidir.

8) Uykunuzu Alın

Uzun yola çıkmadan önce mutlaka uykunuzu alın. Yolculuk esnasında uykunuzun geldiğini hissederseniz mutlaka bir dinlenme tesisinde mola verin.Uykunuz açılmıyorsa birkaç saat de olsa uyuyun.

Bu yazımızda sizlere uzun yola çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi vermeye çalıştık eğer sizler de uzun yola çıkacaksanız mutlaka bu kontrollere ve önlemlere uyun.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku