Volvo markası hakkında birbirinden ilginç 7 bilgi !

0 32

  Volvo Otomotiv,  sektöre kazandırdığı birbirinden değerli buluşları  ile hem güvenlik hem de malzeme kalitesi konusunda adından bahsettiren bir marka haline gelmiştir. Volvo 1927 yılında başladığı otomobil  üretimine 1999 yılında Ford firmasıyla , 2010 yılından beri ise Çinli otomobil  üreticisi olan Gelly  firmasıyla devam  etmektedir.

    Bu yazımızda sizlere Volvo ile ilgili 7 bilgi vereceğiz. Hadi başlayalım;

1) Volvo markası  14 Nisan 1927’de ürettiği  ilk arabasıyla otomobil sektörüne giriş yapmıştır. İsveç  Götebörg’daki  fabrikada ilk yıl toplam 297 araba üretilmiştir.

Volvo'nun ilk arabası olan Volvo ÖV4
Volvo’nun ilk arabası olan Volvo ÖV4

2) Üç noktalı emniyet kemerinin patenti Volvo fabrikasında mühendis olan Nils Bohlin tarafından alınmıştır. Volvo 1958 yılında dünyanın ilk emniyet kemerli aracını üretmiştir. İlk kez 1958 yılında kullanılan bu buluş sayesinde kazalarda ölüm riski yüzde 75 azalmıştır.

Nils Bohlin
Nils Bohlin

3) Volvo  1950’li yıllarda satılan tüm otomobillerine 5 yıl garanti vermiştir.Herhangi bir  kaza durmunda  aracın bütün masraflarını  Volvo karşılamaktadır.

4) Volvo adı ; Latince’de Volvere fiilinin türetilmesi ile ortaya çıkmıştır.Latincede bu kelime ‘’Yuvarlanmak’’ anlamına geliyor.Buna göre Volvo’nun  anlamına  ‘’Yuvarlanıyorum’’ demek uygun  olur.

volvo logosu

5) Volvo’nun logosu temelinde Roma Mitolojisi’nden gelir. Logodaki daire Antik Roma  savaş tanrısı Mars’ın kalkanını ,daireden çıkan ok işareti ise Mars’ın mızrağını temsil eder.Bununla birlikte bu sembol  erek cinsiyetini de temsil etmektedir. Logodaki çapraz demir ilk modellerde logoyu ön ızgaraya tutturmak için kullanılmıştır. Günümüzde böyle bir ihtiyaç  olmamasına  rağmen bu basit demir  çubuk  son modellerde de kullanılmaktadır.

6) Volvo otmobil sektörüne güvenlik standartlarını getiren marka olmuştur. Güvenlik konusundaki  bazı buluşları şunlardır:

 • 1944 Güvenlik kafesi
 • 1944 Lamine edilmiş ön cam
 • 1954 Ön camdan buzlanmayı engelleyeci
 • 1956 Cam silecekleri
 • 1957 Önde 2 noktalı emniyet kemeri
 • 1958 Arkada 2 noktalı emniyet kemeri
 • 1959 Önde 3 noktalı emniyet kemeri
 • 1960 Doldurulmuş ön panel
 • 1964 İlk arkaya dönük duran çocuk koltuğu denendi
 • 1966 Ön ve arkada ezilme bölgeleri
 • 1966 Güvenli kapı kilitleri
 • 1967 Arka koltuğa emniyet kemeri
 • 1969 Etkileşimli çarklı emniyet kemeri
 • 1971 Emniyet kemeri hatırlatcısı

Yukarıdaki maddeler Volvo’nun icatlarının yalnızca bir kısmını oluşturuyor.

7) Volvo yaptığı yenilikleri geliştirmek ve yenilerini bulmak için 1970’de Volvo Kaza Araştırma Ekibi’ni kurmuştur. Bu ekibin amacı araçlara kaza yaptırarak en çok hasar alan yeri bulmak ve buradaki malzemeleri güçlendirerek aracın olağan kazalardan en az zararla çıkmasını sağlamaktı.

      Volvo’nun meşhur hikayesini anlatmadan bu yazıyı bitirmek olmaz. Bu hikaye bir gazeteci ve Volvo’nun tasarım müdürü arasında geçmektedir.Gazeteci  tasarım müdürüne ‘’Tasarımlarınız neden bu kadar sıradan?’’ diye sorar. Tasarımcı ise şu cevabı verir:’’Çeliği ancak bu kadar bükebiliyoruz!’’

Bu yazımızda sizler için Volvo markası ile ilgili yedi bilgiyi derledik.Sizin de eklemek istediğiniz bir konu var ise bunu yorumlarda belirtebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku