Yapay Zeka mühendisi ne iş yapar ? Ne kadar kazanır ?

0 157

Son zamanlarda “Yapay Zeka” kavramını çok duyar olduk. Yapay zeka ile çalışan arabalar, telefonlar, kameralar, bilgisayarlar… Fark etmesek bile her gün illa ki yapay zeka ile karşılaşmaktayız. Örneğin bir arama motorunda bir arama yaptığınızda, bir sosyal medya uygulamasının “Keşfet” kısmına girdiğimizde, telefondaki sesli asistan ile konuştuğumuzda ve daha bir çok alanda. Günlük yaşam ile içli dışlı olmuş yapay zeka alanı için ülkemizde üniversiteler mühendislik bölümü açmaya başlamış durumda. Yapay Zeka Mühendisliği olarak bilinen bu mühendislik bölümü hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Yapay Zeka Mühendisi olmak isteyenler için işte detaylar.

Yapay Zeka

Yapay Zeka Mühendisi ne iş yapar ?

Yapay Zeka Mühendisi, makina öğrenimi algoritmaları üzerine çalışır. İnsanların sinir ağlarından yola çıkılarak geliştirilen ve her biri kendi hafızasına sahip olan yapay sinir ağları kurarak bilgileri işler ve insan beynini taklit ederler. Yapay zekayı veri girdileri ile eğitirler ve öğrenmesini sağlarlar. Aynı bir bebek gibi yapay zeka zaman içerisinde öğenir.

Örneğin elinizde bir insanın birden çok farklı ses kaydı olduğunu varsayalım. Bu verileri yapay zeka teker teker çalışarak zaman içerisinde taklit etmeyi öğrenir ve sonunda o insanın sesine benzer bir ses çıkartmayı başarabilir. Aynı şekilde insan fotoğraflarını işleyerek daha önce hiç var olmamış bir insan resmi yaratabilir. Korkunç ama gerçekten çalışır örneğini bu sitede görebilirsiniz : thispersondoesnotexist.com (Çevirisi : böyle bir insan yok .com) Her siteyi yenileye bastığınızda daha önce hiç var olmamış bir insanın fotoğrafını yaratacak ve ekrana yansıtacaktır.

Ayrıca alttaki videoyu incelerseniz yapay zeka 24 saat boyunca öğrenme gerçekleştirerek bir sesi taklit etmekte. (Video İngilizce maalesef.)

(Yapay Zeka konuşmayı öğreniyor)

Tabi ki Yapay Zeka alanında çalışma yapan tek mühendislik Yapay Zeka Mühendisliği değil. Aslında Yapay Zeka Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisiğinin alt dalıdır. Hem Bilgisayar hem Yazılım Mühendisleri yapay zeka alanında çalışmalar yapabilirler. Yani bu alanda çalışma yapmak istiyorsanız Yapay Zeka Mühendisliği tek seçenek değil.

Bu örnek ve gelişmelerden sonuç çıkartmak istersek Yapay Zeka sektörünün gelişmeye devam edeceği ve değer kazanacağı bariz bir şekilde ortada 🙂

Yapay Zeka mühendisi

Yapay Zeka Mühendisleri ne kadar kazanır ?

Yapay Zeka Mühendisleri devlette çalışırsa diğer mühendisler ile aynı maaşı almakta. Özel sektörde ise çoğu mühendislik dalında olduğu gibi bu alanda da maaşınızı kendiniz belirlersiniz. Ne kadar kendinizi geliştirirseniz, ne kadar kendinizi eğitirseniz maaşınız da o kadar yüksek olacaktır.

Yurt dışında ortalama Yapay Zeka Mühendisi maaşı yıllık olarak 170.000 $ civarında seyir etmekle birlike deneyimli mühendislerin 300.000 $ ve üzerinde aldığı bilinmekte. Maalesef bu sektör ülkemizde henüz çok yaygın olmadığından net bir kazanç söylemek zor.

Yazılım alanında daha fazla makale için Yazılım Dünyası adlı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku