YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Sonuçlar Nasıl Öğrenilir?

0 19

YKS Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Covid-19 sebebi ile bu yıl birçok şey değişti hayatımızda. Hayatımızın değişmesiyle, takvimlerimizde de epey bir değişiklik oldu. YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) da covid-19 süreci ile tarihi değişen önemli olaylardan birisi olmuştu. Sınav önce 1 ay ertelenmiş ancak yeniden 1 ay erkene alınmıştı.

En sonunda sınav 27-28 Haziran tarihlerinde yapıldı. Milyonlarca öğrencinin katıldığı sınav sonuçları ise 27 Temmuz tarihinde açıklandı. Sınav sonucunda, TYT (Önlisans için gerekli puanlama türü) ve AYT (Lisans için gerekli puanlama türü) puan ve sıralamalarını öğrenen öğrenciler, en geç 14 Ağustos tarihine kadar tercihlerini yaptılar.

TYT sınavında baraj puan olan 180, bu yıl 150’ye çekildi. Yani TYT sınavından 150 puan ve üstü alan adaylar önlisans alanlarında tercih yapmaya hak kazandı. Lisans alanlarında tercih yapma barajı ise 170 puan olarak belirlendi. AYT sınavından 170 ve üstü puan alan adaylar, lisans programlarını tercih etmeye hak kazandı.

Tercihler 14 Ağustos tarihinde kapatıldı ve şimdi öğrenciler tercih sonuçlarının açıklanacağı zamanı bekliyor.

ÖSYM başkanı Halis AYGÜN’ün yaptığı açıklamaya göre, tercih sonuçları bu hafta içinde açıklanacak.

Öte yandan, 31 Ağustos tarihinde kayıt işlemleri başlayacağı için, yerleştirme sonuçlarının 31 Ağustos’tan önce açıklanması gerek.

Yerleştirme Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından yayınlanacak. ÖSYM aday işlemleri sayfasına (ais) ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

ais

Adaylar, T.C kimlik numaraları ve ais şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra, sonuçlarım kısmından yerleştirme sonuçlarını öğrenebilecek. Yerleşemeyen öğrencilerde, herhangi bir bölüme yerleşemediğine dair bir yazı yazacak. Yerleştirmesi başarılı olmuş öğrencilerde ise, yerleştiği üniversitenin ismi ve bölümü bilgisi verilecek.

Daha sonra öğrenciler, yerleştirdikleri üniversiteye kayıt yaptıracaklar ve resmen okula yerleşmiş olacaklar. Ancak üniversitelerin nasıl eğitim vereceği covid-19 sebebi ile kesinleşmiş değil. Birçok uzman, uzaktan eğitim tarzında eğitim verilmesi taraftarı.

Yerleşecek adaylara tavsiyemiz, üniversitelerin sayfalarını takip etmeleri ve güncel duyurulardan haberdar olmaları. İçinde bulunduğumuz süreç dolayısıyla, her an beklenmedik değişiklikler olabilir.

Yerleştiğiniz üniversite başka bir ilde ise, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun açıklamalarını takip etmeyi unutmayın!

Başka ile seyahat edecekseniz, bu yazımızı da okumayı unutmayın!!

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku